Rok szkolny 2018/2019

Uczniowie klas I – VIII

Wychowawca: mgr Maria Gurgul
Fudala Konrad
Gogola Weronika
Gucwa Maciej
Habas Bartosz
Hadalska Maja
Konwent Paweł
Kowalik Julia
Kukuła Natalia
Kukuła Wiktor
Łaś Faustyna
Markowicz Gabriela
Roman Patryk
Roman Sebastian
Rutana Adrian
Słowik Nikola
Sowa Wojciech
Szymański Piotr
Wychowawca: mgr Małgorzata Szpyrka
Bryndal Błażej
Dziuban Jan
Gogola Julia
Kiełtyka Natalia
Kleszyk Weronika
Kowalik Gabriela
Piekarz Joanna
Płaczek Arkadiusz
Płaczek Julia
Ptak Kacper
Roman Fabian
Ryba Zuzanna
Ryndak Malwina
Serafin Aleksandra
Słowik Jakub
Smosna Sebastian
Szczerba Krzysztof
Wal Gabriela
Wołkowicz Miłosz
Wychowawca: mgr Iwona Kiełtyka
Fudala Krystian
Hadalski Igor
Konwent Kacper
Koza Rafał
Łajka Łukasz
Serafin Bartłomiej
Wantuch Kamila
Wojtanowska Oliwia
Wychowawca: mgr Barbara Warzecha
Barczyk Liliana
Cieślikowska Martyna
Cudek Weronika
Fudala Zuzanna
Gabryel Adrian
Gogola Katarzyna
Gogola Małgorzata
Karaś Tomasz
Kiełtyka Filip
Kowalik Małgorzata
Piekarz Szymon
Płaczek Adrian
Podobińska Natalia
Pole Oliwier
Skrobot Marcin
Sowa Krzysztof
Szymańska Natalia
Wróbel Oliwia
Wychowawca: mgr Grażyna Wałęga
Bajorek Anna
Bryndal Faustyna
Cudek Klaudia
Gąsior Julia
Gomułka Monika
Habiński Mateusz
Kamyk Anna
Kołek Aleksandra
Kopek Wiktoria
Małopolska Oliwia
Markowicz Sylwia
Mikrut Michał
Nowakowska Katarzyna
Poręba Kamil
Przybycień Martyna
Słowik Edyta
Smoszna Natalia

Szczerba Marcin
Wantuch Aleksandra
Zając Artur
Wychowawca: mgr Jolanta Nowak
Gabryel Patryk
Gębarowska Wiktoria
Kleszyk Dawid
Małopolski Igor
Płaczek Martyna
Roman Oliwia
Serafin Arkadiusz
Serafin Wojciech
Soczek Szymon
Włodyka Kacper
Wołkowicz Oliwier
Wszołek Karolina
Zając Wiktoria
Wychowawca: mgr Magdalena Wantuch
Baran Agata
Fudala Adrian
Gąsior Klaudia
Gąsior Wiktoria (Anna)
Gąsior Wiktoria (Oliwia)
Gucwa Katarzyna
Habas Natalia
Hadalski Nikodem
Kiełtyka Mariola
Koza Marcin
Kusiak Kacper
Mikrut Patryk
Oracz Jakub
Ryndak Roksana
Smosna Klaudia
Wojtanowska Wiktoria
Wychowawca: mgr Zdzisław Urbanik
Bąk Kacper
Karaś Krystian
Kiełtyka Igor
Kiełtyka Łukasz
Kiełtyka Michał
Koza Katarzyna
Nowakowski Kacper
Pasterski Mateusz
Ryba Agnieszka
Serafin Jakub
Stankowski Kamil
Wantuch Martyna
Zawiliński Karol
Żyrkowski Florian

Rozpoczęcie roku szkolnego

3 wrzenia 2018 roku uczniowie naszej szkoły powitali nowy 2018/2019 rok szkolny. Pożegnanie z wakacjami rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w kościółku św. Jana. Później cała społeczność szkolna, wraz z przybyłym na tę uroczystość Wójtem Gminy Panem Markiem Karasiem, została przywitana przez dyrektora szkoły Panią Marię Myśliwiec. Pani dyrektor przekazała zgromadzonym uczniom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły garść informacji dotyczących organizacji roku szkolnego. Uczniowie klasy piątej, siódmej i ósmej pod kierownictwem p. Grażyny Wałęgi przedstawili program artystyczny dotyczący 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.


Wycieczka Baranów – Sandomierz

W dniu 20 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza.
Zwiedzanie zaczęło się od wizyty w Baranowie Sandomierskim, gdzie podziwialiśmy przepiękny zamek nazywany też „małym Wawelem”. Jest to dawna siedziba rodu Leszczyńskich, światowej klasy zabytek, który od lat przyciąga zwiedzających. Następnie udaliśmy się do Sandomierza, gdzie czekała na nas pani przewodnik. Oprowadzała nas po mieście i w bardzo ciekawy sposób opowiadała o najważniejszych zabytkach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Podziemnej Trasy Turystycznej, gdzie przeszliśmy prawie 470m i ponownie znaleźliśmy się na rynku. Tuż przy rynku swoją siedzibę ma Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Udaliśmy się do zbrojowni w Sandomierzu i zobaczyliśmy, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzaliśmy zbroje rycerskie, braliśmy do ręki miecz, kuszę, halabardę. Dziewczyny mogły na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki, a chłopcy jak prawdziwi rycerze.
Następnie przeszliśmy pod jedną z czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza – Bramę Opatowską. Z tarasu widokowego podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i okolicy. Zwiedzanie zakończyliśmy rejsem statkiem po Wiśle. Serdecznie dziękujemy organizatorom i opiekunom wycieczki tj. pani Jolancie Nowak, pani Barbarze Warzecha, pani Magdalenie Wantuch i pani Grażynie Wałędze.


Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2018_2019

Dnia 27 września 2018 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego oraz wybory jego opiekuna. Kandydatkami były następujące uczennice: Julia Gąsior kl. V, Katarzyna Nowakowska kl. V oraz Natalia Habas kl. VII. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie z klas II-VIII oraz nauczyciele naszej szkoły. W dniu głosowania panowała ekscytująca atmosfera. Poszczególne klasy głosowały wraz z nauczycielami. Skład Samorządu Uczniowskiego przedstawia się następująco:
Przewodniczącą szkoły na rok szkolny 2018/2019 została Natalia Habas,
Zastępcą Julia Gąsior,
Skarbnikiem Katarzyna Nowakowska.
Na opiekuna samorządu wybrano Panią Jolantę Nowak.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!


Wycieczka – Zakopane

Trasa: Kuźnice – Nosal – Kopieniec – Toporowa Cyrhla
W dniu 28.09.2018 r. uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Zakopanego. Celem wycieczki było zdobycie dwóch szczytów: Nosala oraz Kopieńca.
Z Kuźnic idziemy niebiesko-zielonym szlakiem, a potem zielonym w kierunku Nosalowej Przełęczy, z której zdobywamy szczyt Nosala. Przełęcz opuszczamy żółtym szlakiem. Następnym etapem jest Polana Olczyska. Po drodze przechodzimy obok wielkiego Wywierzyska Olczyskiego (dla niewtajemniczonych – wywierzysko jest typem źródła o silnym wpływie). Jeszcze chwilka marszu i meldujemy się na Polanie Olczyskiej. Następnie trasa zakręca mocno w prawo. Ponownie wkraczamy do lasu. Niebawem zaczyna się średnio męczące podejście i dochodzimy do Polany Kopieniec. Tutaj tworzą się dwa szlaki (oba zielone). Jeden z nich, który odchodzi na lewo, wiedzie na najwyższy wierzchołek Wielkiego Kopieńca. Zaś drugim przejdziemy resztę polany. Te swoiste „mini-szlaki” łączą się z powrotem przy drogowskazie nieopodal lasu. Z Wielkiego Kopieńca roztacza się znakomita panorama Tatr Wysokich. W ten piękny, słoneczny piątek doskonale widoczne były Czerwone Wierchy i Giewont oraz Podhale. Natomiast na Polanie Kopieniec stoi kilka ciekawych szałasów, a wiosną kwitnie tutaj niezliczona ilość przepięknych krokusów. Z Polany pod Kopieńcem schodzimy niezbyt stromą leśną ścieżką, ale tylko do momentu zespolenia się „naszego” zielonego szlaku z czerwonym. Następnie wędrujemy delikatnie w dół i dochodzimy do Toporowej Cyrhli, gdzie ku ogólnej radości czeka na nas autobus.


Konkurs matematyczny

10 października uczniowie klasy VII i VIII zmagali się z zadaniami na etapie szkolnym Małopolskiego Konkursu Matematycznego. W konkursie brało udział 4 uczniów z klasy VII (Natalia Habas, Nikodem Hadalski, Marcin Koza i Jakub Oracz) oraz 4 z klasy VIII (Katarzyna Koza, Martyna Wantuch, Kamil Stankowski i Karol Zawiliński).


Mogiła Żydowska

8 października 2018 roku uczniowie z klasy VI wraz z wychowawczynią Jolantą Nowak udali się na mogiłę Żydowską w Dąbrach. Przeprowadzili prace porządkowe oraz zapoznali się z tragicznym losem pochowanych osób. Żywa lekcja historii. Na zakończenie zapalili znicz, aby uczcić pamięć zmarłych.


Konkurs języka angielskiego

18 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się olimpiada z języka angielskiego. Wzięli w niej udział: Oliwier Wołkowicz kl. VI
Natalia Habas kl. VII
Marcin Koza kl VII
Katarzyna Koza kl. VIII
Karol Zawiliński kl. VIII.


Wyjazd do Zabawy

W dniu 18 października uczniowie klas ósmych z Rzepiennika Biskupiego i Strzyżewskiego oraz klas trzecich Gimnazjum w Rzepienniku Biskupim brali udział w rozważaniach drogi krzyżowej prowadzącej szlakiem męczeństwa błogosławionej Karoliny w Wał Rudzie. Po drodze krzyżowej w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbyła się Msza św. z modlitwą o uzdrowienia. Wyjazd zorganizował ks. Grzegorz Ogórek.


Ortograficzne zmagania z historią w tle

Dnia 9 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI Dyktandzie Niepodległościowym pod hasłem „Po polsku o historii”. W dwóch kategoriach wiekowych w ortograficzne szranki stanęło 25 uczniów klas IV-VI oraz 33 uczniów klas: VII, VIII i III gimnazjum. Udział w konkursie był okazją do rozwijania zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej, językowej i historycznej. Tekst dyktanda odnosił się do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i odznaczał się wysokim poziomem trudności. Do dalszego etapu konkursu zakwalifikowało się troje uczniów. Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Koordynator konkursu Krystyna Markowicz.


Wielka historia małej ojczyzny

,,To był czas ich próby i czas ich wielkości, Mają prawo, by im łopotał sztandar biało – czerwony. Mają prawo, by im szumiały polskie brzozy. Mają prawo, by ich przyjęła ta ziemia. Mają prawo do naszej czci.” Tymi słowami rozpoczął się przygotowany przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim montaż słowno-muzyczny z okazji kolejnej rocznicy wydarzeń, które miały miejsce 17 października 1944r. w Dąbrach. Zarówno wiersze recytowane przez młodzież z klas gimnazjalnych, jak i piosenki wykonywane przez chór, przypominały o odwadze polskiego żołnierza i postawie miłości Ojczyzny. W programie artystycznym wspomniano również postać ś.p. pułkownika Jerzego Pertkiewicza, który od pamiętnych dni 1944 roku niestrudzenie przekazywał prawdę o tamtych wydarzeniach kolejnym pokoleniom, upamiętniając szlak bojowy I batalionu „Barbara”.
Manifestacja patriotyczna w Dąbrach jak co roku gromadzi społeczność gminy. Dla uczniów wygasającego gimnazjum partyzanci AK polegli w Dąbrach są patronami szkoły. Z kolei Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Biskupim od lat sprawuje opiekę nad mogiłą żydowską.
W organizację tegorocznej uroczystości zaangażowali się wszyscy: uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim. Poprzez udział we Mszy Świętej, wartę przy mogiłach i pomniku, wreszcie przygotowaną oprawę artystyczną uroczystości daliśmy świadectwo naszego przywiązania do patriotycznych wartości. Zgromadziliśmy się na cmentarzu partyzanckim w Dąbrach, pamiętając, że każda wojna była i jest dramatem człowieka, ale ta druga była niewyobrażalnym doświadczeniem świata i ludzkości. Znaczona krzyżami i ofiarną służbą polskiego żołnierza jest nie tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń.
Bohaterowie z Dąbrów stanowią dla nas wzór odwagi, poświęcenia i prawdziwego patriotyzmu. W takim patriotycznym duchu wychowujemy młode pokolenie.
Nad całością części artystycznej czuwali nauczyciele Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim: Krystyna Markowicz i Marek Bąk.


Młodzieżowa Rada Gminy

W dniu 29 X 2018r. odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Gminy, które przeprowadziła Komisja Wyborcza w następującym składzie: Kacper Nowakowski, Martyna Wantuch, Karol Zawiliński. W wyborach brali udział uczniowie klas I-VIII oraz klasy gimnazjalne. Frekwencja wyborcza wyniosła 95%. Mandat radnego uzyskały 3 uczennice: Wiktoria Gąsior i Natalia Habas z klasy VII oraz Agnieszka Ryba z klasy VIII. Będą one reprezentowały Naszą Szkołę przez najbliższe 4 semestry szkolne. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy ciekawych pomysłów.


Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką

We wtorek, 30 października 2018 r. uczniowie klas I – V uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką Wiolettą Piasecką. Zostało ono zorganizowane z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Rzepienniku Strzyżewskim. Pan Piotr Niemiec przywitał i przedstawił pisarkę. Wioletta Piasecka jest autorką książek dla dzieci, pisze sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim.
Na spotkaniu opowiedziała historię niezwykłego chłopca – Ignasia, który jest znany jako Ignacy Jan Paderewski. Następnie pisarka zaprezentowała jeden ze swoich utworów. Do pomocy zaprosiła dzieci, które wcieliły się w postacie zwierząt. Występ był zabawny, ujawnił poczucie humoru autorki.
Później uczniowie wzięli udział w konkursie sportowym i baśniowym. Chłopcy odgadywali imiona znanych piłkarzy, a dziewczynki bohaterów baśniowych.
Na końcu p. Wioletta Piasecka odpowiadała na pytania uczniów i rozdawała autografy. Spotkanie dostarczyło wiele pozytywnych wrażeń, a o książki p. Wioletty uczniowie bardzo często pytają w bibliotece.


Wieczornica z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Opowiedz nam, moja ojczyzno
Jak matka dzieciom ciekawym
O latach znaczonych blizną
Na wiekach chwały i sławy.

Wytłumacz nam, tak jak umiesz
Skąd czerwień i biel sztandarów
Niech ludzie żyją tu w dumie
Że taki wydał ich naród.

Słowami poety Janusza Szczepkowskiego Dyrektor Maria Myśliwiec rozpoczęła Wieczornicę z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na uroczystości tej gościli m.in. Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski Marek Karaś, Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Bajorek, Sołtys wsi Grażyna Włodyka, Panie ze Stowarzyszenia Adsum, Rodzice oraz Mieszkańcy Rzepiennika Biskupiego.
W tematykę wieczoru wprowadziła nas P. Krystyna Markowicz, przedstawiając rys historyczny 123 lat dążeń Polaków do odzyskania Niepodległości.
Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który rozpoczął się przedstawieniem pt. „Lekcja historii” w wykonaniu uczniów z kółka teatralnego pod kierunkiem P. Grażyny Wałęgi. W poetycką podróż śladami naszej historii zabrali nas uczniowie klas IV – VIII wraz z P. Krystyną Markowicz i P. Markiem Bąkiem.
Listopadowy wieczór stał się także okazją do „spotkania” z wybitnym pianistą, dyplomatą, patriotą Ignacym Janem Paderewskim. W ramach akcji „Cała Wioska Czyta Dzieciom” zebrani wysłuchali fragmentów książki Wioletty Piaseckiej pt. „Ignaś”. W akcji wzięli udział: Dyrektor Szkoły, Wójt Gminy, Przewodnicząca Rady Rodziców – P. Małgorzata Słowik – Mikrut, Przewodnicząca Szkoły Natalia Habas, Uczeń klasy III Krystian Fudala, P. Jolanta Nowak, Pani Sołtys, P. Grażyna Wałęga.
Kolejnym punktem programu był koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez chór szkolny pod kierownictwem P. Marka Bąka.
Mogliśmy oglądać też wystawę wykonaną przez Panie ze Stowarzyszenia Adsum, którym udało się „zakląć czas” w fotografii.
Wieczornica zakończyła się polonezem – polskim tańcem narodowym zatańczonym przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Pani Dyrektor.
Wszyscy mieliśmy wrażenie, że uczestniczymy w wyjątkowym wydarzeniu. Na kolejną taką rocznicę trzeba będzie czekać 100 lat.


Śniadanie Daje Moc

Nasza Szkoła w bieżącym roku szkolnym po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiego programu ŚNIADANIE DAJE MOC będącego elementem edukacji zdrowotnej.
Najważniejszymi celami tego programu są:
zwiększenia świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.
Uczniowie przygotowali wspólnie zdrowe śniadanie. Przynieśli potrzebne produkty, z których wykonali zdrowe, pożywne kanapki. Wykorzystali do nich także przyniesione z domu warzywa. Na deser jedli owoce oraz pili soki wyciśnięte z marchwi.
Wspólne śniadanie było dla nas świetną zabawą, a zarazem nauką o tym -jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.


Andrzejki 2018

Dnia 27 listopada 2018 odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Klasy I – III bawiły się w godzinach 11.30 – 14.00, natomiast klasy IV – VIII w czasie:14.30 – 17.30. Podczas tej imprezy uczniowie tańczyli w rytm różnorodnej muzyki, o którą postarali się wprawni DJ-owie z klasy VIII, a radosne ” tańce, hulanki, swawole” przerywały krótkie pauzy na posiłek, przygotowany przez jak zwykle niezawodnych rodziców.
Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Przyczynił się do tego Samorząd Uczniowski, który przygotował różnorodne wróżby w „Salonie wróżb”. Uczniowie klas I – VIII mogli wróżyć czytając z kart, jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości i wiele innych ciekawych wróżb. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na zabawę karnawałową.


Mikołajki 2018

Na specjalne zaproszenie wszystkich uczniów naszej szkoły, 6 grudnia przybył do nas nie kto inny, jak sam Święty Mikołaj!
Jak się okazało, i bez zaproszenia by do nas dotarł, jako że dzieci u nas do szczególnie grzecznych należą – skoro Święty tak mówi, to musi być prawda.
Celem wizyty Mikołaja były oczywiście Jego imieniny, podczas których, jak powszechnie wiadomo, Mikołaj zamiast przyjmować prezenty, rozdaje je wszystkim wokół.
Tak więc uczniowie wszystkich klas otrzymali prezenty (niestety niektórzy również rózgi!).


Konkurs Kolęd i Pastorałek Niemieckojęzycznych

Dnia 11.12.2018r. odbył się w Gromniku VII Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek Niemieckojęzycznych. Zorganizowany został przez Zespół Szkół w Gromniku, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego w Tarnowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gromniku. Uczennica klasy 7 Natalia Habas zaśpiewała utwór „Weihnacht der Berge” i zajęła III miejsce. W swojej kategorii Natalia rywalizowała z 25 uczestnikami ze szkół powiatu tarnowskiego. Gratulacje!


II Gminny Konkurs Świątecznej Piosenki Angielskiej

Świąteczny czas sprzyja kolędowaniu dlatego w naszej szkole odbył się II Gminny Konkurs Świątecznej Piosenki Angielskiej dla uczniów klas IV-VI oraz VII, VIII i gimnazjum – p.t. „Winter Wonderland”. Konkurs przeprowadzono 17 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Rzepienniku Biskupim, a został zorganizowany we współpracy dwóch anglistek: pani Małgorzty Kras oraz pani Jolanty Nowak.
Uczniowie z pięciu szkół z terenu Gminy Rzepiennik Strzyżewski zaprezentowali przed jurorami swoje muzyczne umiejętności. Każdy z uczestników musiał zaśpiewać wybrany przez siebie utwór świąteczny w języku angielskim. Stres towarzyszył na pewno każdemu z ich, ale była przy tym również dobra zabawa i miła atmosfera. Wszyscy wspierali się wzajemnie brawami i życzliwymi uśmiechami.
W szkołach przeprowadzono najpierw eliminacje do tego konkursu. Z naszej szkoły zakwalifikowały się:
Z klasy V: Faustyna Bryndal, Martyna Przybycień.
Z klasy VII: Wiktoria Anna Gąsior.

Podczas konkursu jury oceniało uczniów pod względem poprawności językowej, interpretacji prezentowanych utworów oraz ogólnego wyrazu artystycznego. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną odwagą i kreatywnością w wykonaniu swoich utworów.
A oto zwycięzcy w kategorii młodszych uczniów:
I miejsce: Gabriela Mierzwa z kl. 6 Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Suchym
II miejsce: Martyna Przybycień z kl. 5 Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Biskupim
III miejsce: Brygida Mężyk z kl. 5 i Klaudia Jodłowska z kl. 6 Szkoła Podstawowa w Olszynach
Wyróżnienie: Gabriela Bąk i Klaudia Pociecha z kl. 5 Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Suchym

W kategorii uczniów starszych zwyciężyli:
I miejsce: Wiktoria Anna Gąsior z kl. 7 Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Biskupim
II miejsce: Magdalena Kucharczyk z kl. 7 Szkoła Podstawowa w Turzy
III miejsce: Justyna Rąpała z kl. 8 Szkoła Podstawowa w Olszynach
Wyróżnienie: Natalia Mężyk i Julia Mikos z III kl. Gim. Szkoła Podstawowa w Olszynach

Może udział w takim konkursie będzie początkiem dalszych zmagań z muzycznymi wyzwaniami. Życzymy dalszych sukcesów!


Akademia z okazji świąt Bożego Narodzenia

W piątek w naszej szkole panowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy siódmej pod kierownictwem Pani Magdaleny Wantuch przygotowali i przedstawili jasełka. Przedstawienie przeplatane było wspólnym kolędowaniem. Po zakończeniu akademii uczniowie złożyli życzenia nauczycielom i podarowali im przepiękne choineczki.


Akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka

1 lutego obchodziliśmy w szkole bardzo ważne święto – Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tej okazji uczniowie przygotowali część artystyczną.
Występy zaczęli uczniowie z klasy 1, 2 i 3, których przygotowały : Pani Maria Gurgul, Pani Małgorzata Szpyrka oraz Pani Iwona Kiełtyka. Trwając w świątecznym nastroju uczniowie z klasy 7, zaprezentowali jasełka, które przygotowali wraz z panią Magdaleną Wantuch. Następnie wystąpiła Wiktoria Gąsior – dwukrotna finalistka oraz zwyciężczyni II Gminnego Konkursu Piosenki Angielskiej. Całość uroczystości wzbogacił występ chóru szkolnego, który przygotował pan Marek Bąk.
Na zakończenie części artystycznej wystąpiła grupa uczniów z klasy 5, 6, 7 i 8 przygotowana przez panią dyrektor Marię Myśliwiec. Zaprezentowali oni nasz polski taniec narodowy „Polonez”.
W tym roku w obchody Dnia Babci i Dziadka włączyło się stowarzyszenie Adsum z Rzepiennika Biskupiego, które przygotowało słodki poczęstunek dla wszystkich zaproszonych gości, jak i uczniów za co serdecznie dziękujemy!
To był dzień pełen atrakcji dla naszych wyjątkowych gości.


Warsztaty ekologiczne

W dniu 31 stycznia br. uczniowie klasy II wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Warsztaty ekologiczne z zakresu ochrony środowiska i przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu” zorganizowanych przez Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju z Tuchowa.
Dzieci zostały wprowadzone w tematykę ekologiczną, następnie brały udział w twórczych zajęciach artystycznych.
Na koniec zaprezentowano im „smart dom” wykorzystujący nowe technologie sprzyjające ochronie środowiska.
Wszyscy uczniowie otrzymali materiały edukacyjne. Była to niezapomniana lekcja ekologii.


Walentynki

14 lutego w naszej szkole odbył się Dzień Świętego Walentego, który poprzedzały dwa tygodnie intensywnych przygotowań. Uczniowie klas IV, V, VI i VII zajęli się wykonaniem walentynkowych serc oraz misiów z masy solnej dla wszystkich uczniów. Każdy upominek oprócz pięknego wyglądu zawierał jeszcze wróżbę walentynkową oraz kilka niespodzianek. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Jolantą Nowak zajął się rozdawaniem serduszkowych prezencików oraz poczty walentynkowej. Każda klasa wykonała przepiękne dekoracje, a uczennice z klasy VIII Agnieszka Ryba, Katarzyna Koza oraz Martyna Wantuch przygotowały ozdoby na sali gimnastycznej. Chętni uczniowie podkreślili ten niezwykły dzień swym uroczystym strojem.
Kolejna walentynkowa akcja już za rok!


Randka w ciemno z książką

Dnia 14 lutego w naszej bibliotece szkolnej można było umówić się na randkę z książką. Uczniowie mieli możliwość wypożyczenia książek, w których ukrywały się walentynkowe niespodzianki. Akcja miała na celu popularyzowanie czytelnictwa. Spotkała się z dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Bibliotekę w tym roku odwiedziło około 70 czytelników, każdy z nich wybrał sobie książkę – niespodziankę do przeczytania w domowym zaciszu. Z rozmów z dziećmi można wywnioskować, że randki były udane. „Randkę w ciemno” przygotowała p. Grażyna Wałęga przy pomocy aktywu bibliotecznego kl. V.
Zapraszamy za rok.


Zabawa karnawałowa

W czwartek – 21 lutego sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami oraz światłami zachęcała do szampańskiej zabawy – najpierw młodszych uczniów klas I-III, a po południu starszych – klasy IV-VIII. Tegoroczną atrakcją zabawy karnawałowej był pan wodzirej, który został zaproszony do naszej szkoły do klas I – III przez Radę Rodziców. Najmłodsi uczestnicy szkolnej zabawy karnawałowej bawili się znakomicie. Barwne postacie wypełniały salę gimnastyczną. Humor dopisywał zarówno dzieciom, ich wychowawcom jak i rodzicom. Po południu rozpoczętą przez młodszych zabawę karnawałową kontynuowali uczniowie klas IV-VIII. Również bawili się cudownie, nie zabrakło ciekawych konkursów i dobrej muzyki, którą serwowali didżeje Kuba i Kacper z klasy VIII.


Wyjazd do kina

Dnia 13 marca br. klasa IV wraz z wychowawczynią wybrała się do kina w Tuchowie na film pt. „O psie, który wrócił do domu.”
Jest to poruszająca historia Belli, psa, który pokonał 400 mil, by odnaleźć swego ukochanego właściciela. Film powstał na podstawie jednej z bestsellerowych książek W. Bruce`a Camerona, najsłynniejszego pisarza opowieści o zwierzętach.


Międzypowiatowy Turniej Sportowo – Profilaktyczny „Młodzi i Bezpieczni” 2019

Dnia 13 marca 2019 roku uczniowie klasy VIII (Agnieszka Ryba, Kacper Bąk, Łukasz Kiełtyka, Kacper Nowakowski i Jakub Serafin) oraz uczennica klsy III gimnazjum (Kinga Serafin) brali udział w IV edycji Międzypowiatowego Turnieju Sportowo-Profilaktycznego „MŁODZI I BEZPIECZNI”, który odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku. Konkurs ten obejmował:
test wiedzy teoretycznej (edukacja dla bezpieczeństwa, prawo o ruchu drogowym, wiedza o społeczeństwie);
test sprawności fizycznej (tor przeszkód);
test umiejętności strzeleckich (karabinek pneumatyczny).


„Biblioteka – książkowa wioska Papy Smerfa” – lekcja otwarta dla rodziców uczniów klasy I

Dnia 11 marca w bibliotece szkolnej odbyła się lekcja otwarta dla rodziców uczniów kl. I pod hasłem „Biblioteka – książkowa wioska Papy Smerfa”.
Do biblioteki przybyły Smerfy, które pomagały dzielnym pierwszoklasistom wykonać książkę pt. „Biblioteka – książkowy skarbiec”. Dzieci obejrzały też przedstawienie pt. „Zakochana Hogata”, a później otrzymały kartki do pokolorowania.
Odgadywały imiona Smerfów, rozwiązywały zagadki, słuchały wierszy. Ich pracy przyglądali się rodzice, p. Dyrektor oraz wychowawczyni.
Zajęcia przeprowadziła Grażyna Wałęga przy współpracy członków kółka teatralnego z kl. V oraz dwóch siódmoklasistek.


Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR

To już XXVII edycja Miedzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR. 21 marca 2019 r. przystąpiła do tego konkursu rekordowa w naszej szkole liczba uczniów – 41. I tak w kategorii „Żaczek” z kl.II – 9 uczniów, w kategorii „Maluch” z kl. III i IV – 9 uczniów, w kategorii „Beniamin” z kl. V i VI – 13 uczniów oraz w kategorii „Kadet” z kl. VII – VIII – 10 uczniów. Wyniki konkursu poznamy pod koniec maja.


Wiosna

„Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała.
A do życia powolutku budzi się przyroda cała.”
(Tadeusz Boy-Żeleński)

21 marca 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole święto wiosny. Z tej okazji uczniowie klasy V, VI i VII przygotowali Marzanny, aby definitywnie pożegnać już zimę i serdecznie powitać Panią Wiosnę. Efekty prac można podziwiać na załączonych zdjęciach.. 🙂


Noc z baśniami

Z 22 na 23 marca odbyła się w naszej szkole „Noc z baśniami”. Wzięli w niej udział uczniowie z klasy III i IV, ich wychowawcy pani Iwona Kiełtyka i pani Barbara Warzecha, a także opiekunowie pani Grażyna Wałęga i pani Magdalena Wantuch. Całość uroczystości prowadziła pani Jolanta Nowak.
Ta niezwykła „Noc” rozpoczęła się o godzinie 19.00, a trwała do samego rana do godziny 8.00. Uczniowie w bajkowych przebraniach mieli okazję zaprezentować swoje baśniowe albumy, rozwiązywać liczne zagadki i rebusy na temat przeczytanych baśni i bajek.
Po wyłonieniu zwycięskiej grupy uczniowie wzmocnili się i rozpoczęli rozgrywki sportowe. Nie były to jednak typowe dyscypliny, z którymi mają do czynienia na co dzień. Były to między innymi bieg na miotle, wyścigi w gumofilcach oraz wiele innych ciekawych konkurencji.
W trakcie „Nocy” uczestnicy mieli okazję przekonać się czy zasługują na miano „Nieustraszonego”, gdyż odwiedziły nas niespokojne duchy. Wszyscy dzielnie wytrwali do białego rana.


Cyrk „Szok”

27 marca 2019 r. do naszej szkoły przyjechał ukraiński cyrk „Szok” . Cała społeczność uczniowska obejrzała ciekawy program artystyczny. Występ rozpoczął się od trudnego pokazu akrobatycznego. Wystąpił także wesoły klaun, który bawił dzieci swoimi sztuczkami. Wybrani przez artystów uczniowie nie tylko mieli okazję podziwiać triki cyrkowe, ale także brać czynny udział w realizacji wielu z nich. Pełni zapału, z różnym skutkiem, próbowali dotrzymać kroku zawodowcom, co często wzbudzało ogólną radość. Zapierającą dech w piersiach chwilą była ta, gdy artysta pojawił się z wężem na rękach i wyszedł do publiczności, aby każdy mógł go dotknąć. Niektóre dzieci wykazały się dużą odwagą trzymając na rękach lub na szyi długiego pytona. Były również pokazy żonglerki, iluzji, ekwilibrystyki, jazdy na miniaturowym rowerku.


Akademia wielkanocna

Wesołego Alleluja!
Dnia 9 kwietnia 2019 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Akademię przygotowała klasa IV wraz z wychowawczynią p. Barbarą Warzechą.
Dzieci zaprezentowały tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi podkreślające nasz narodowy charakter, naszą polską gościnność, serdeczność i głęboką pobożność. Na koniec wręczyły nauczycielom i pracownikom szkoły przepiękne stroiki oraz złożyły wszystkim zebranym świąteczne życzenia:
„Niechaj nadchodzące Święta Wielkanocne będą ciepłe, ciepłe i radosne.
Niechaj Wam się wiedzie w polu i zagrodzie byście nie myśleli nigdy już o głodzie…”


Konkurs Recytatorski

Dnia 20 marca 2019 r. odbył się finał XVIII Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Dziecięcej – Olszyny 2019. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni w eliminacjach szkolnych: Konrad Fudala kl. I, Malwina Ryndak kl. II oraz Rafał Koza kl. III.
W międzyszkolnych zmaganiach recytatorskich drugie miejsce zdobył Konrad Fudala z kl.I przygotowany przez p. Marię Gurgul.
Gratulujemy!


Palma wielkanocna

Tradycyjnie od paru lat szkoła przygotowuje dekoracje wielkanocne. Obok pięknych wielkanocnych stroików i pisanek na placu staje sześciometrowa palma wielkanocna wykonana z materiałów przyniesionych przez uczniów z całej szkoły. Wykonanie jej p. Marii Gurgul i p. Adamowi Karasiowi oraz uczniom sprawiło wiele radości.


Egzamin ósmoklasisty

W tym roku odbywa się pierwsza w historii sesja egzaminu ósmoklasisty. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.
Uczniowie w ciągu trzech dni zmagają się z egzaminami z języka polskiego, matematyki i języka obcego.
Życzymy powodzenia!!


Akademia z okazji 3 Maja

30 kwietnia 2019 w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wzięli w niej udział goście specjalni tj. Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski pan Marek Karaś, sołtys z Rzepiennika Biskupiego pani Grażyna Włodyka oraz członkini Rady Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim pani Marzena Bryndal. Z tej okazji uczniowie z klas V-VII pod kierunkiem pani Jolanta Nowak przygotowali akademię, podczas której mogliśmy przypomnieć sobie czym jest patriotyzm, wolność, naród. W trakcie akademii słuchaliśmy pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego przygotowanego przez pana Marka Bąka.


Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

14 maja 2019r. uczniowie z klasy VIII szkoły podstawowej oraz IIIa i IIIb gimnazjum zwiedzali Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, a także Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Celem wycieczki było:

  • poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce
  • kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci
  • uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunek ludzi umierających bez prawa do godności
  • budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej
  • pogłębienie wiedzy na temat biografii Papieża Jana Pawła II
  • przybliżenie uczniom jego osoby poprzez możliwość odwiedzenia miejsc nierozerwalnie związanych z jego życiem od czasów dzieciństwa po ostatnie pielgrzymowanie do Polski, miejsc, które wpłynęły w sposób szczególny na kształtowanie się niezwykłej osobowości tego najwybitniejszego Polaka.

Dzień Mamy i Taty

28 maja obchodziliśmy w szkole bardzo ważne święto – Dzień Mamy i Taty.
Występy rozpoczęły się od montażu przygotowanego przez młodszych uczniów z klasy 1, których przygotowała pani Maria Gurgul.
Na osłodę życia uczniowie z klasy 3 wraz z panią Iwoną Kiełtyką przygotowali układ taneczny pod tytułem „Czekolada”.
Kolejnym elementem naszego spotkania był występ uczniów z klasy II, których przygotowała pani Małgorzata Szpyrka. Zaprezentowali oni scenkę sytuacyjną oraz montaż słowno-muzyczny.
Uczniowie z klasy III, wraz z panią Iwoną Kiełtyką przygotowali inscenizację podyktowaną Mamie i Tacie!!
Następnym elementem naszego spotkania był występ uczniów z klasy 7, którzy wraz z panią Grażyną Wałęgą przygotowali dla naszych gości powtórki z lekturki. Zaprezentowali oni przedstawienie pt. „Balladyna” w niecodziennej odsłonie.
W tym roku nasza szkoła była wyjątkowo roztańczona, dlatego też pani Iwona Kiełtyka przygotowała z dziewczynkami z naszej szkoły układ tańca nowoczesnego. Dodatkowo chór wraz z panem Markiem Bąkiem przygotował muzyczny koncert życzeń.
Na zakończenie uroczystości wystąpiła grupa uczniów, którzy biorą udział w zajęciach Szkoły Tańca Nowoczesnego odbywających się w naszej szkole.


Rewia na lodzie

Dnia 30 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do Krakowa na spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski.
Podczas swojej podróży Sindbad przemierzył drogą morską prawie cały świat. Wielokrotnie znalazł się za burtą, jako rozbitek zatrzymywał się na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Spotkał ekscentryczną królewnę o imieniu Najdroższa, królewnę Sermirę, dotarł także do królestwa króla Miraża i jego córki Piruzy… Z każdej wyprawy powracał jednak do ukochanego wuja Tarabuka, niepoprawnego poety-wierszoklety. Chińczyk, dziewczyny, piraci, rude wojowniczki, konik morski, ryby piły… to również barwni bohaterowie niezwykłego przedstawienia.
Dzieci były pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i rozbudowanej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. To wszystko zapierało dech w piersiach. Byliśmy zachwyceni spektaklem. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.


Puchar Sołtysa

W poniedziałek 3 czerwca 2019 roku, odbył się w naszej szkole już Trzeci Turniej o Puchar Sołtysa. Sołtys Rzepiennika Biskupiego, pani Grażyna Włodyka we współpracy z nauczycielami szkoły w Rzepienniku Biskupim zorganizowała turniej sportowy. W rozgrywkach wzięli uczniowie szkoły, podzieleni na dwie grupy wiekowe: klas I-III (w budynku szkoły) oraz klas IV-VIII (na boisku przy gimnazjum). Drużyny sportowe walczyły w następujących dyscyplinach: „Sadzenie ziemniaków”, wyścigi w workach, wyścig z rakietką do badmintona i piłką tenisowa, rzut do celu, skok w dal z miejsca, wyścigi ze skakanką, Wyścigi w parach ze związanymi nogami, skoki na skakance, kręcenie hula hop i inne. Ponadto rozegrano mecz piłki nożnej pomiędzy klasą ósmą, a połączonymi siłami klasy siódmej i szóstej.
Zwycięzcą meczu zostali uczniowie klasy ósmej i tym samym zdobyli puchar Sołtysa. Natomiast w turnieju międzyklasowym zwyciężyła klasa siódma. W kategorii klas I – III puchar zdobyła klasa III.
Uczniowie zostali poczęstowani lodami, ciastkami oraz napojami ufundowanymi przez panią Sołtys.


Konkurs strzelecki

Uczniowie klasy ósmej: Katarzyna Koza, Agnieszka Ryba i Kacper Nowakowski wzięli udział w zawodach strzeleckich, które odbyły się w Gromniku z okazji Powiatowego Dnia Weterana. Drużyna zajęła III miejsce i 31 maja w Amfiteatrze letnim w Gromniku odebrali brązowe medale.
W programie imprezy znalazła się krótka historia udziału Polaków w Misji Pokojowej ONZ, wystąpienie ks. Kapelana Weteranów Misji Pokojowych, wręczenie medali rodzinom za zasługi dla obronności kraju, wręczenie pucharów za zawody strzeleckie, część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Gromniku oraz Liceum Ogólnokształcącego w Gromniku.


ProgramujeMY tarnowski

Od listopada 2018 r. do marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie „ProgramujeMY tarnowski”.
„ProgramujeMY tarnowski” to projekt, którego celem jest umożliwienie uczniom klas I-III szkół podstawowych zdobycia nowych umiejętności w obszarze nauki programowania oraz podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych, w tym zwłaszcza nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego.
W ramach tego projektu uczniowie uczestniczą w zajęciach z programowania, obejmujące m.in. budowanie i ożywianie robotów oraz rozwijanie kompetencji cyfrowych.


Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Kolejny rok szkolny za nami. Francuski pisarz Wiktor Hugo, powiedział: „Życie składa się z przywitań i pożegnań”. Dla uczniów klasy 8 zakończył się właśnie pewien etap w ich życiu. Wielu z nich pójdzie w swoją stronę, zaczynając nowe życie w wybranej przez siebie szkole średniej.
Z okazji kończącego się roku szkolnego najpierw wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Św. w kościółku św. Jana, a następnie klasa ósma przedstawiła przygotowaną okolicznościową akademię. W części artystycznej uczniowie przedstawili krótki program zakończony prezentacją wykonaną przez wychowawcę klasy, a ukazującą wspomnienia minionych ośmiu lat. W drugiej części złożyli na ręce Dyrekcji i Kadry nauczycielskiej podziękowania za ich życzliwość, która spowodowała, że poczuli się bezpieczniej w naszej szkole, a także za to, że nauczyciele i wychowawcy wprowadzili ich w świat nauki, wpoili idee i pomogli wytyczyć ścieżki, którymi będą mogli podążać do końca życia. Na pamiątkę swojego pobytu w tej placówce uczniowie pozostawili tablo.
Następnie klasa siódma pożegnała swych starszych kolegów wręczając im oskary oraz pamiątkowe kubki. Superoskarami zostali wyróżnieni: Dyrektor Szkoły i Wychowawca klasy VIII.
I wreszcie uroczyste wręczenie świadectw ósmoklasistom , świadectw z wyróżnieniem uczniom klas IV – VII oraz nagród wyróżnionym uczniom klas I – III, nagród laureatom konkursów przedmiotowych oraz pucharów za osiągniecia sportowe.
Sekretarz Gminy Grzegorz Burkot wręczył uczniom naszej szkoły puchar za zwycięstwo w rywalizacji sportowej w gminie za rok szkolny 2018/2019.