2015/2016_Projekt “Wiosna, wiosna – ach, to ty!”

24 maja w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie projektu “Wiosna, wiosna – ach, to ty!”. W tym roku postanowiliśmy powitać wiosnę bardziej uroczyście niż zwykle i od kilku miesięcy wykonywaliśmy przeróżne prace związane z tą niezwykłą porą roku. W projekt pt. “Wiosna, wiosna – ach, to ty!” zaangażowały się klasy od pierwszej aż po szóstą. Uroczystość rozpoczęła się od piosenki w wykonaniu Wiktorii Gąsior przygotowanej przez pana Marka Bąka.
Następnie uczniowie klas od pierwszej do szóstej przez okres kilku miesięcy przygotowywali przeróżne inscenizacje, tańce, stroje, dekoracje i rekwizyty o tematyce wiosennej. Efekty tych prac można było podziwiać na sali i nie tylko, bo również w całej szkole.
Kolejnym elementem było radosne przedstawienie klasy 2 i 3 pt. “Wiosno, wiosno – witamy Ciebie” nad którym czuwała pani Małgorzata Szpyrka.
Od stycznia 2016 roku uczniowie gromadzili różne odpady, które następnie mogłyby być wykorzystane do innych celów niż ich pierwotne przeznaczenie. Z materiałów tych uczniowie wykonali przeróżne stroje ekologiczne i zaprezentowali pokaz mody – sezon wiosna – lato 2016. Nad całością kolekcji czuwały pani Maria Gurgul i pani Magdalena Wantuch, a w pokazie wzięli udział uczniowie klasy 1 i 4.
Potem przyszedł czas na wiosenne tańce. Grupa uczniów z klasy 2 i 3 pod opieką pani Iwony Kiełtyki przygotowała dwa układy taneczne pod tytułem “Miotlarz” i “Trojak”.
Wiosna to czas najpiękniejszych świąt do których zaliczamy Dzień Matki i Ojca. Uczniowie z kółka teatralnego pod okiem pani Grażyny Wałęgi przygotowali inscenizację na wesoło pod tytułem “Grunt to rodzinka”.
Dalej mogliśmy podziwiać kolejny taniec. Przed nami wystąpiły wiosenne kwiaty prezentowane przez uczennice z klasy drugiej i trzeciej. Całą choreografię przygotowała pani Iwona Kiełtyka. Liczne próby trwały już od czterech miesięcy.
Uczniowie z kółka teatralnego pod okiem pani Grażyny Wałęgi przygotowali inscenizację na wesoło pod tytułem “Kabaret rodzinny”.
W ramach projektu uczniowie klas 4-6 wzięli udział w konkursie grafiki komputerowej. Zadaniem uczestników było wykonanie w programie Paint ilustracji do wiersza o wiośnie. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności posługiwania się edytorem grafiki Paint, rozwijanie wyobraźni twórczej i wrażliwości estetycznej, promowanie talentów plastycznych dzieci, czerpanie radości dzieci z efektów własnych działań twórczych. Opiekunami tego konkursu byli pani Jolanta Nowak oraz pan Zdzisław Urbanik.
W ramach projektu z okazji Dnia Wiosny uczniowie na kółku sportowym przygotowali program pt. “Sport to zdrowie!”. Twórcą oraz opiekunem ścieżki zdrowia jest pani Barbara Warzecha, która kontynuowała przygotowania rozpoczęte przez pana Krzysztofa Wantucha. Do prezentacji zgłosili się chętni uczniowie, którzy chcieli pokazać jak w zdrowy dla ducha i ciała sposób można spędzać ten piękny wiosenny czas. W skład prezentacji wchodziły: step-aerobik, gry zespołowe, zabawy z hula hop, skoki przez skakankę, drążek gimnastyczny, przerzut bokiem tzw. gwiazda.
Pokaz został zaprezentowany w postaci prezentacji multimedialnej powstałej po nakręceniu filmu z przebiegu ćwiczeń. W ramach projektu uczniowie klas 4-6 wzięli udział w konkursie fotograficznym “Zwiastuny wiosny”. Opiekunami tego konkursu byli pani Jolanta Nowak, ks. proboszcz Piotr Witecki oraz pan Zdzisław Urbanik. Celem konkursu było pokazanie piękna lokalnej przyrody, kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody, zachęcenie do fotograficznej “interpretacji” otaczającej nas rzeczywistości, rozwijanie przekonania, że istnienie człowieka jest ściśle związane z przyrodą oraz rozwijanie zainteresowania fotografią. Chętni uczniowie zdobyli się na wysiłek i poszukali naprawdę interesujących zwiastunów wiosny.
Kolejną atrakcją była inscenizacja z okazji “Dnia Mamy i Taty”. Przygotowali ją uczniowie z kółka teatralnego wraz z panią Grażyną Wałęgą.
Mieliśmy również okazję wysłuchać koncertu wokalno-instrumentalnego o tematyce wiosennej wraz z najserdeczniejszymi życzeniami dla naszych kochanych rodziców. Występ ten przygotowali uczniowie klasy 4, 5 i 6 wraz z panem Markiem Bąkiem.
Wiosna to okres kiedy bardzo chętnie zjadamy warzywa i owoce. Najczęściej sięgamy po nowalijki. W naszej szkole postanowiliśmy przygotować klasowe mini ogródki, w których pojawiły się zarówno warzywa jak i wiosenne kwiaty. Efekty tych prac można było podziwiać na szkolnej wystawce, którą wraz z uczniami przygotowała pani Magdalena Wantuch. Dodatkowo w ramach projektu odbył się konkurs pod tytułem “Drugie życie śmieci”. Efekty tego konkursu przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i przygotowali przepiękna prace, które również będzie można podziwiać na szklonej wystawce. Przygotowali ją uczniowie wraz z panią Magdaleną Wantuch.
Szanowni goście mieli okazję zobaczyć niezwykły pokaz taneczny przygotowany przez uczniów z kółka tanecznego oraz panią Iwonę Kiełtykę. Z zimowego krajobrazu przenieśliśmy się do kraju kwitnącej wiśni – Japonii. Z okazji “Dnia Mamy i Taty” zaśpiewaliśmy “Sto lat” oraz wręczyliśmy zarówno rodzicom jak i szanownym gościom kwiaty i zawieszki wykonane przez uczniów klasy czwartej, piątej i szóstej na zajęciach plastycznych pod okiem pani Jolanty Nowak oraz pani Iwony Kiełtyki.
Na zakończenie uroczystości wystąpiła grupa uczniów z klasy 5 i 6 przygotowana przez panią dyrektor Marię Myśliwiec. Zaprezentowali oni nasz polski taniec narodowy “Polonez”.

Jolanta Nowak