2015/2016_Wycieczka do Baranowa i Sandomierza

W dniu 18 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza.
Zwiedzanie zaczęło się od wizyty w Baranowie Sandomierskim, gdzie podziwialiśmy przepiękny zamek nazywany też “małym Wawelem”. Jest to dawna siedziba rodu Leszczyńskich, światowej klasy zabytek, który od lat przyciąga zwiedzających.
Następnie udaliśmy się do Sandomierza, gdzie czekał na nas pan przewodnik. Oprowadzał nas po mieście i w bardzo ciekawy sposób opowiadała o najważniejszych zabytkach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Podziemnej Trasy Turystycznej, gdzie przeszliśmy prawie 470m i ponownie znaleźliśmy się na rynku.
Tuż przy rynku swoją siedzibę ma Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Udaliśmy się do zbrojowni w Sandomierzu i zobaczyliśmy, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzaliśmy zbroje rycerskie, braliśmy do ręki miecz, kuszę, halabardę. Dziewczyny mogły na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki, a chłopcy jak prawdziwi rycerze.
Następnie przeszliśmy pod jedną z czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza – Bramę Opatowską. Z tarasu widokowego podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i okolicy.
Następną atrakcją był rejs statkiem po Wiśle. Przed wyjazdem z Sandomierza przeszliśmy wąwozem królowej Jadwigi – najpiękniejszym wąwozem spośród lessowych wąwozów sandomierskich. Strome ściany tego blisko półkilometrowego jaru dochodzą do 10 m wysokości.
Zwiedzanie zakończyliśmy na Starym Rynku, gdzie dokonaliśmy planowanych i nieplanowanych zakupów pamiątek.
Serdecznie dziękujemy organizatorom i opiekunom wycieczki tj. pani Jolancie Nowak, pani dyrektor Marii Myśliwiec, pani Magdalenie Wantuch, pani Grażynie Wałędze i panu Zdzisławowi Urbanikowi.

Jolanta Nowak