2016/2017_”Kto czyta książki, żyje podwójnie” (Umberto Eco)

Dnia 30 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Bogusławem Michalcem. Było ono połączone z inauguracją ogólnopolskiej akcji w naszej szkole „Cała Polska czyta dzieciom”. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście tj. Wójt Gminy Pan Marek Karaś oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzepienniku Strzyżewskim Pan Piotr Niemiec. Na początku Pani Dyrektor Maria Myśliwiec powitała naszych Gości, a Pan Zdzisław Urbanik przedstawił prezentację dotyczącą życia i twórczości pisarza Bogusława Michalca. Jego utwory i biografię uczniowie mieli okazję poznać na lekcjach języka polskiego oraz w bibliotece w ramach akcji „Bajka na przerwę”.
Następnie pan Michalec wysłuchał swoich wierszy w wykonaniu szkolnych recytatorek z kl. II, III i IV.
     Kolejnym punktem programu było zadawanie pytań pisarzowi. Dzięki temu mogliśmy bliżej poznać Pana Bogusława. Dowiedzieliśmy się, jakie były jego ulubione książki w dzieciństwie, czy czytał lektury, jak długo pisze swoje utwory, jakie ma plany na przyszłość, czym się interesuje poza literaturą. Atrakcją spotkania było czytanie wierszy przez samego autora. Bardzo nam się podobał utwór „Kocia muzyka” – okazało się, że Pan Michalec ma ukryty talent aktorski.
     W końcu nadszedł czas na autografy i dedykacje w książkach. Chętnych było sporo, o czym świadczyła długa kolejka, która ustawiła się do pisarza. Pan Bogusław każdemu dedykował inne słowa i ze stoickim spokojem podpisywał książki.
Spotkanie autorskie przebiegało w miłej atmosferze. Pan Michalec dał się poznać jako człowiek skromny z poczuciem humoru i dystansem do siebie. Łatwo nawiązał kontakt z młodymi czytelnikami. Przewodnicząca Szkoły w imieniu uczniów i nauczycieli podziękowała pisarzowi za przybycie do naszej szkoły, życząc wielu pomysłów na kolejne książki.
     Po krótkiej przerwie rozpoczęła się II część uroczystości – inauguracja akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Rozpoczął ją Wójt Gminy Pan Marek Karaś. W otoczeniu baśniowych postaci przeczytał I część utworu „Czerwony Kapturek” z książki „Baju – bajki”. Uczniowie z uwagą słuchali tej żartobliwej przeróbki znanej baśni, brawami podziękowali Panu Wójtowi za udział w akcji.
     Drugą część historii Czerwonego Kapturka odczytał Pan Piotr Niemiec. Na koniec nasi Goście wpisali się do „Pamiętnika czytających” i otrzymali podziękowania od uczniów.
     Mamy nadzieję, że wszyscy będą mile wspominać tę „literacką ucztę” w naszej szkole. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Spotkanie prowadziła Pani Jolanta Nowak.

Grażyna Wałęga