Wycieczka do Kielc i Chęcin

W ramach programu „Poznaj Polskę” mieliśmy niezwykłą okazje zwiedzić miasta: Kielce i Chęciny. W dwudniowej wycieczce wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Pierwszym punktem programu było zobaczenie Bartka – jednego
z najstarszych dębów w Polsce, chronionego prawem pomnika przyrody, rosnącego na terenie leśnictwa Bartków  
w Zagnańsku.

Zwiedzanie Kielc, nazywanych „największym muzeum geologicznym pod gołym niebem”, rozpoczęliśmy od rezerwatu przyrody Kadzielnia.  To perełka przyrodniczo- geologiczna w samym centrum miasta. Podziwialiśmy nieczynny kamieniołom, Skałkę Geologów, z daleka zobaczyliśmy również amfiteatr. Naszą uwagę przykuły tzw. Tablice Mojżeszowe, symbolizujące wspólne wartości największych religii – chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Kielce słyną również z bezcennych zabytków oraz oryginalnych i niecodziennych pomników. Mieliśmy okazję zobaczyć perłę architektury epoki Wazów- były Pałac Biskupów Krakowskich, w którym obecnie znajduje się Muzeum Narodowe. Na Wzgórzu Zamkowym podziwialiśmy ponadto unikatowy renesansowy ogród włoski oraz Katedrę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W czasie spaceru ulicą Sienkiewicza podziwialiśmy malowniczą architekturę miasta, a  na Placu Artystów zobaczyliśmy jedyny w Polsce Pomnik Dzika.

Okazało się, że spodek nie znajduje się tylko w Katowicach. Kielce mają również bardzo unikalny dworzec przypominający statek UFO oraz jeden z najstarszych parków w Polsce, do którego prowadzi wzdłuż rzeki tzw. Aleja Sław. Po jej obu stronach umieszczono popiersia znanych artystów. W jesiennej szacie pięknie prezentowały się kasztanowce, lipy, jesiony czy klony. W parku podziwialiśmy również pomniki m.in. Stanisława Staszica i Stefana Żeromskiego. Zwiedzanie miasta zakończyliśmy na kieleckim Rynku.

Kielce to nie tylko piękne zabytki i pomniki przyrody. W Energetycznym Centrum Nauki uczniowie mieli okazję poprzez eksperymentowanie i zabawę pogłębić wiedzę na temat prądu, poznać zasady rządzące elektromagnetyką. Interaktywne stanowiska pozwoliły zobaczyć z bliska wyładowania atmosferyczne, samodzielnie wytwarzać prąd, zatankować samochód, transportować surowce, zbudować tamę, zaplanować miasto przyszłości… To bardzo inspirujące miejsce wzbudziło wiele pozytywnych emocji i przeżyć.

W drugim dniu zwiedzania ruszyliśmy śladem historii Chęcin. Zobaczyliśmy ruiny chęcińskiego zamku z przełomu XIII i XIV wieku. Od towarzyszącego nam przewodnika dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat twierdzy. Wspięliśmy się na basztę, z której rozciągał się  piękny widok na całą okolicę. Zobaczyliśmy skarbiec, gdzie przez pewien okres znajdowały się bogactwa koronne oraz podziwialiśmy  galerię polskich herbów szlacheckich. Zamek w Chęcinach to jedna z najciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego i wizyta w nim na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zwieńczeniem dwudniowej wycieczki było zwiedzanie wapiennej jaskini krasowej Raj. Trasę turystyczną o długości 180 metrów odbyliśmy w towarzystwie przewodnika, który wprowadził nas                        w fascynujący świat jaskiń. Dowiedzieliśmy się, czym jest kras i jak odróżniać stalaktyt od stalagmitu. Poznaliśmy też dawnych mieszkańców jaskini oraz prehistoryczne zwierzęta.  Wąskimi korytarzami przechodziliśmy do kolejnych sal i napotkaliśmy coraz to bardziej fantazyjne kształty, nacieki, setki zwisających z sufitu stalaktytów. Klimat jaskini upodobały sobie nietoperze i pająki, które mogliśmy zobaczyć na ścianach. Ekscytująca wyprawa w głąb ziemi dla wszystkich uczestników była nie lada przeżyciem.

Wycieczka do Kielc i Chęcin była niezwykle udana. Uczniowie mogli nie tylko pogłębić swoją wiedzę, zobaczyć zabytki, odbyć podróż do świata energii, ale także zintegrować się podczas wspólnego noclegu. Skorzystali zarówno miłośnicy historii, jak i wielbiciele przyrody.

Krystyna Markowicz, Grażyna Wałęga

Post Author: Zdzisław Urbanik